Liofilizator jest urządzeniem służącym do przeprowadzania procesu suszenia sublimacyjnego zamrożonych produktów. Specjalistyczna procedura umożliwia suszenie nawet substancji źle znoszących ogrzewanie. Można wyróżnić dwa typy liofilizatorów: przemysłowe oraz farmaceutyczne. W obu przypadkach dzięki oprogramowaniu monitorującemu istnieje możliwość podłączenia urządzenia do komputera, dzięki czemu można śledzić cały proces.
Jak działa liofilizator?
Proces suszenia sublimacyjnego składa się z czterech etapów. Są nimi kolejno:
- obróbka wstępna
- zamrażanie
- suszenie pierwotne
- suszenie wtórne
W efekcie rozpuszczalnik danej substancji zostaje całkowicie usunięty w warunkach obniżonej temperatury i ciśnienia. Poddany takiej obróbce produkt nazywa się liofilizatem.
Czym różnią się modele liofilizatorów?
Wśród liofilizatorów dostępnych jest wiele modeli. Większość posiada dwa tryby pracy: w pełni automatyczny i półautomatyczny, ale zdarza się również spotkać urządzenia obsługiwane ręcznie. Mogą się jednak różnić pojemnością i rozmiarem. Pojemność kondensatora lodu w mniejszych modelach wynosi 5 kg, natomiast górna granica kończy się na 30 kg. Niektóre z modeli posiadają również dodatkowe podgrzewane półki, które skutecznie przyspieszają proces liofilizacji. Niektóre urządzenia posiadają wbudowaną pompę próżniową. Nie jest to element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania liofilizatora i z powodzeniem można posiadać ją jako niezależne urządzenie. Oferta dostępna jest na https://danlab.pl/nasze-produkty/urzadzenia-chlodnicze/liofilizatory/.
Liofilizatory są wysokiej jakości urządzeniami, gwarantującymi w pełni bezpiecznie i skutecznie przeprowadzenie procesu liofilizacji.