Waga analityczna to bardzo dokładne urządzenie, które służy do pomiaru ciężaru badanych próbek. Sama jest charakterystycznym rodzajem wag laboratoryjnych, równocześnie też dzieli się na podrodzaje. Czym się od siebie różnią?
Skala mikro
Wagi analityczne występują w kilku skalach. Zwykłe wagi analityczne mają podziałkę rozmieszczoną co 1 do 10 mg. Im mniejsza podziałka elementarna, tym większa dokładność pomiaru. Wagi półmikroanalityczne mają podziałkę o 1 do 0,1 mg. Jeszcze dokładniejsze są wagi mikroanalityczne. Ich podziałka jest rozmieszczona co 0,1 do 0,01 mg. Oznacza to, że ważą one próbki z dokładnością do jednej setnej miligrama.
Obciążenia
Wagi analityczne różnią się między sobą maksymalnym obciążeniem. Klasyczne modele mają maksymalne obciążenie rzędu 200 g. Półmikroanalityczne do 100 g, a mikroanalityczne tylko do 20 g. Oznacza to, że na takiej wadze można jednorazowo zważyć tylko do 20 g substancji.
Podobieństwa
Wszystkie wagi analityczne charakteryzują się posiadaniem szklanej obudowy. Wewnątrz niej znajdują się szalki i mechanizm. Jej zastosowanie ma na celu zmniejszenie zakłamania wyników pomiarów przez wpływ otoczenia. Chroni głównie przed ruchami powietrza, opadającym pyłem i kurzem.
Oferta sprzedażowa wag analitycznych dostępna pod adresem: https://danlab.pl/nasze-produkty/badania-wlasciwosci/wagi-laboratoryjne/wagi-analityczne/