W wielu laboratoriach znajdują się palniki spirytusowe. Te niepozorne urządzenia są bardzo potrzebne i umożliwiają wykonanie niejednego doświadczenia lub pomiaru. Do czego dokładnie się ich używa? Czy są niezbędne w pracy?
Niezbędne ciepło
Palnik spirytusowy służy do spiekania oraz ogrzewania probówek. Wiele reakcji potrzebuje ciepła, aby móc zajść. Temperatura płomienia palnika spirytusowego jest dość niska. Mieści się w przedziale 400 do 800 stopni Celsjusza. Jest zdecydowanie mniejsza, niż temperatury osiągane przez palnik gazowy. Płomień palnika spirytusowego ma silne zabarwienie, a w kształcie jest podobny do płomienia zapalniczki. Ze względu na swój kolor, nie nadaje się do analizy płomieniowej.
Bardziej do nauki
Palnik spirytusowy jest obecnie sprzętem wykorzystywanym raczej w szkolnych laboratoriach. Ogrzewanie probówek przy jego pomocy jest dość powolne. Palnik gazowy osiąga tę samą temperaturę w dużo krótszym czasie. Nadaje się, więc do pracy w profesjonalnych laboratoriach. Palnik spirytusowy jest też jednym z tańszych sprzętów w laboratorium. Jego wymiana nie wymaga dużego nakładu finansowego. Palnik spirytusowy można nawet, zbudować własnymi siłami w domowych warunkach.
Palniki spirytusowe dostępne w ofercie sklepu DanLab